Munkaalkoholizmus avagy nincs már életem… A világ, melyben élünk… A fogyasztói társadalomban nem meglepő életforma a napi 10-14 órás munkarend, az állandó munkahelyi készenlét, a hétvégére is hazavitt munka és az állandóan bekapcsolva tartott mobiltelefon. Akinek jó állása van, melyet szeretne megtartani, szinte ellenvetés nélkül alkalmazkodik azokhoz az elvárásokhoz, melyek a magánélete kereteit lassan, de biztosan szűkíteni kezdik. Nem ritka, hogy a munkahelyi vezetők nyíltan kommunikálják, hogy a megfelelő viselkedés fontos eleme Személyiségbeli változások… Az emberi kapcsolatokban olyan veszteségek jelenhetnek meg, amik eleinte észrevétlenek, mert A „tiszteletreméltó” függőség A munkamánia vagy angol neve után: munka-alkoholizmus (workaholic) komoly betegség, ami szakszerű kezelést igényel.
A munkamánia olyan függőség, amelyben a munka drogként funkcionál, háttérbe szorítja az egyén magánéletét, társas kapcsolatait; az élet értelmévé, a legfontosabb tevékenységgé válik.
Következményei: alkohol és drogfogyasztás, stressz, gyomorfekély, szív- és érrendszeri megbetegedések. Amennyiben hosszú időn keresztül fennáll, a teljes érzelmi elsivárosodás és szociális izolálódás jellemezheti.
A betegségre először 1919-ben bukkanunk, „vasárnapi neurózis” néven, már Ferenczi Sándor pszichoanalitikus publikálta, olyan esetekről beszámolva, ahol a hétvégi időszakok kifejezett szorongással és munkaelvonási tünetekkel voltak jellemezhetők. Amerikában 1971-ben definiálták a kórképet, így nyerte el mai nevét, mert tünetei erősen hasonlítanak az alkoholizmuséra, csak az italt a munka helyettesíti.
A munkaalkoholista személy általában rossz önértékeléssel, perfekcionizmussal, állandó megfelelési kényszerrel és szorongásokkal küzd, a munka terén sikerekre éhes, és ezért mindent beáldoz.
A probléma manapság az, hogy a társadalmi elvárások közé észrevétlen simulnak be ezek a tünetek, sokszor későn vesszük észre, hogy nem a munkakör diktálta feltételek, hanem a betegség tünetei azok, amik a felszínen látszanak. A munka, mint drog Akinek karakterére jellemző az elvárásoktól való szorongás, ugyanakkor fantáziájában a siker hajszolása, ellenvetés nélkül vállal olyan pozíciókat, melyeken látszik már az első pillanatoktól kezdve, hogy sok áldozatot követel majd. Ismerünk olyan embereket, akik szívesen dolgoznak sokat, nem kényeskednek, vagy kerülik az erőfeszítéseket, de a munkaalkoholista személyiség ezen Life changing – az életforma váltás Nyilván nem jelent megoldást, a munkaterület teljes elhagyása, mert azt kevesen engedhetik meg maguknak, hogy szabadidős életformában éljenek évtizedekig. Azonban mindenki megteheti, hogy biztosít magának olyan rekreációs (helyreállító) időszakokat, ami alatt testi és lelki kapacitásai újratöltődnek. A leghatékonyabb változtatás olyan tevékenységeknek vagy hobbiknak a beiktatása, melyek valódi nyugalmat és szorongásoldást eredményezhetnek. Mindegy, hogy ez sakk, hímzés vagy gyertyaöntés, esetleg vitorlázás vagy búvárkodás, a lényeges elem a feltöltődés és a nyugalom átélése. Akinek napi 10-14 órában hajszolt az élete, jó, ha teljesen kiszakítja magát a megszokott keretek közül és újra megtanulja, jó olyan helyeken lenni, ahol még térerő sincs…. |